British Glider Aerobatic Championships, 2016
- Location
- Saltby
- Dates
- 26th May - 29th May
- Entry deadline: 19th May
- Contest Director
- Andy Cunningham - 07973 178214
- Chief Judge
- Hanna Raiha
- Airfield Contact
- Club House (01476 860385)
- Levels
- Glider
- Club - £37.50 (BAeA Club Plaque)
- Sports - £97.50 (BAeA Medals)
- Intermediate - £97.50 (BAeA Medals)
- Advanced - £120.00 (British National Championship Trophy)
- Unlimited - £120.00 (British National Championship Plate)
- Competing pilot fee
- £0.00
- Registration
- Wednesday: 18:00
- Thursday: 08:00
- Briefing
All classes at 0830hrs daily
Also: Unlimited 1800 and Advanced 1900 on the 25th for unknown figure selection.
- Programme
Electronic copies of Intermediate, Advanced and Unlimited Free Known sequences (Aresti or OpenAero, preferably in ".seq" file format) must be received by the closing date, or the default sequence must be flown
Beginners (Saturday)
- Known #1
- Known #2
Sports (Friday-Sunday)
- 2 Knowns
- 1 Unknown
Intermediate (Thursday-Sunday)
- Free Known
- 3 Unknowns
Advanced & Unlimited (Thursday-Sunday)
- Full CIVA programme
- Notes
Fee: Pilots are responsible for their own tow fees.
Flight evaluation forms must be filed with the BAeA office by the closing date.
Airfield details
For more information on this airfield pleae visit http://www.buckminstergc.co.uk/about-us/contact-us/
- Name & location
- Saltby , 8nm SSW Grantham
- Contact details
- Club House (01476 860385)
- Notes
Saltby airfield run by Buckminster Gliding Club and is strictly PPR.
See http://www.buckminstergc.co.uk/visitors/ for joining instructions.
- Consumables
- N/A
- Hangarage
- NA
- Maintenance
- None
- Accommodation
Camping facilities, tents and caravans, available on site.
Grantham Tourist 01476 406166
Contest entrants
Pilots name | Aircraft & registration | Date entered |
---|---|---|
Club (BAeA Club Plaque) | ||
Benjamin Bujalski | G-CKNL (K-21) | 18th May |
Jonathan Welch | G-CKNL (ASK-21) | 19th May |
Sports (BAeA Medals) | ||
Joel Hallewell | G-PILY (Pilatus B4) | 15th May |
Jan wozny | Jan Wozny (FOX G-CFOX) | 17th May |
Fran Mc Loughlin | G-CKNL (ASK 21) | 19th May |
Jonathan Welch | G-CKNL (ASK-21) | 20th May |
Intermediate (BAeA Medals) | ||
Rodolphe Herve | G-CKNL (Ask-21) | 16th May |
David Gethin | G-CKNL (ASK-21) | 17th May |
Advanced (British National Championship Trophy) | ||
George Rizk | G-LUPY (Swift ) | 9th May |
Ramon Dormans | G-CFOX (MDM-1 Fox) | 18th May |
Unlimited (British National Championship Plate) | ||
Paul Conran | G-CFOX (Fox) | 4th May |
Judges & assistants
Below are all judges and assistants who have volunteered to help out at this contest
Thu 26th May | Fri 27th May | Sat 28th May | Sun 29th May |
---|---|---|---|
Hanna Raiha, CJ | Hanna Raiha, CJ | Hanna Raiha, CJ | Hanna Raiha, CJ |
Chris Cain | Chris Cain | Chris Cain | Chris Cain |
Leif Culpin | Leif Culpin | Leif Culpin | Leif Culpin |
Paul Conran | Paul Conran | Paul Conran | Paul Conran |
Anna Raiha | Anna Raiha | Anna Raiha | Anna Raiha |