Fenland & McAully Trophies, 2016
- Location
- Fenland
- Dates
- 24th June - 26th June
- Entry deadline: 16th June
- Contest Director
- Leif Culpin 07534 917740
- Chief Judge
- Nick Buckenham - 07773 768386
- Airfield Contact
- Jeff Helm (07973 757409)
- Levels
- Power
- Club - £37.50 (BAeA Club Plaque)
- Sports - £75.00 (Elywn McAully Trophy)
- Intermediate - £75.00 (Fenland Trophy)
- Advanced - £75.00 (BAeA Medals)
- Competing pilot fee
- £20.00
- Registration
From 0930hrs Friday
- Briefing
- Club/Int/Adv Friday 10:30hrs
- Spo/Int Friday 18:00hrs (Figure submission for Intermediate Free Unknown)
- Spo/Int/Adv Saturday 08:00hrs
The Friday 18:00hrs briefing is compulsory for any Sports pilot who has not sent their paperwork for the McAully Known to Jen Buckenham before the entry deadline!
- Programme
Friday
- Intermediate Free Known
- Club Known 1st flight
- Advanced Free Known
- Intermediate Unknown (BAeA)
- Club Known 2nd flight
- Advanced 1st Unknown (BAeA drawn in Free Unknown style, CIVA Unknown 2)
Saturday
- Sports McAully Known
- Advanced 2nd Unknown (BAeA drawn in Free Unknown style, CIVA Unknown 3)
- Sports Unknown
- Intermediate Free Unknown
Sunday
Weather Contingency. Will be used to complete all scheduled sequences. Pilots need to be prepared to stay until Sunday.
Electronic copies of Intermediate and Advanced Free Known sequences (Aresti or OpenAero, preferably in ".seq" file format) must be received by the closing date, or the default sequence must be flown
- Notes
The first sequence to be flown by Sports level pilots will be the Sports Known Compulsory 2016 plus 3 free figures totalling a maximum of 30K, to be performed immediately after the Known but with an un-penalized break for height / repositioning if required. Within these three figures, no manoeuvre (ie. Aresti Catalogue number) may be repeated
- Here is a BRIEFING SHEET on "How to do it"
- Here are the 2016 Forms A, B and C for you to complete in advance of the event. Please also post copies to Jen Buckenham
Airfield details
For more information on this airfield pleae visit http://www.fenlandairfield.co.uk/
- Name & location
- Fenland EGCL, 6nm SE Spalding
- Contact details
- Jeff Helm (07973 757409)
- Notes
On arrival keep well clear of Holbeach St.John, 1.5 miles east.
Contact - events@fenlandairfield.co.uk
- Consumables
- AVGAS 100LL, Jet A1
- Hangarage
- Very limited
- Maintenance
- Available Sat & Sun if required
Contest entrants
Pilots name | Aircraft & registration | Date entered |
---|---|---|
Club (BAeA Club Plaque) | ||
Stephen Smartt | G-EEEK (Extra 200) | 16th May |
Ian Turner | G-PIIT (Pitts S2-E) | 20th May |
Simon Wood | G-BKTZ (Slingsby T67M) | 3rd June |
Graham Kehily | G-EEEK (Extra 200) | 7th June |
Mark Larroucau | G-CBGH (Bisport) | 11th June |
Mark Palmer | G-BLPI (T67B Firefly) | 14th June |
Jake Cook | G-EEEK (Extra 200) | 15th June |
Sports (Elywn McAully Trophy) | ||
Anthony Walsh | OK VAV (Extra 200) | 18th April |
Stephen Smartt | G-EEEK (Extra 200) | 16th May |
Harri Kanto | G-EEEK (Extra 200) | 20th May |
Francesco Fullin | N88NL (Pitts S-2B) | 25th May |
Sam Kempsey | G-EEEK (Extra 200) | 7th June |
Graham Kehily | G-EEEK (Extra 200) | 7th June |
Aaron Croucher | G-EEEK (Extra 200) | 11th June |
David Hall | G-BTTR (Pitts S2A) | 12th June |
Henk van Kessel | PH-RIC (Cap 10) | 12th June |
Mark Barber | G-CUPP (Pitt S2A) | 14th June |
DAVID HEARD | G-TWOO (EXTRA 200) | 14th June |
Kris Liesmons | G-TWOO (Extra 200) | 15th June |
Dave Garrison | G-RIFY (Christen Eagle 2) | 16th June |
OLIVIA ARSENE | GBTTR (PITTS S2A) | 16th June |
Intermediate (Fenland Trophy) | ||
Iain Smith | G-ISZA (Pitts S-2A) | 6th April |
Dave Farley | G-BTTR (Pitts S2A) | 18th April |
Alex Cartwright | G-KITI (Pitts S-2E) | 27th April |
Jan Nijhof | N196JR (Pitts S-1T) | 1st June |
David Slater | G-BKPZ (Pitts S1T) | 12th June |
David Cowden | G-ROMP (Extra 230) | 14th June |
Advanced (BAeA Medals) | ||
Ringo Massa | D-EXML (Extra 300S) | 3rd June |
Rene Kamphues | DEXML (EA300S) | 13th June |
Cas Smith | G-ICAS (Pitts S2B) | 16th June |
Judges & assistants
Below are all judges and assistants who have volunteered to help out at this contest
Fri 24th June | Sat 25th June | Sun 26th June |
---|---|---|
Nick Buckenham, CJ | Nick Buckenham, CJ | Nick Buckenham, CJ |
Eric Marsh | Eric Marsh | Eric Marsh |
Graham Saw | Graham Saw | Graham Saw |
Julie Wood | Sarah Hardy | Sarah Hardy |
Ian Scott | Julie Wood | Julie Wood |
John Scott | Ian Scott | John Scott |
Karin Riedl (Judging Club/Sports) or Scribing | John Scott | Karin Riedl (Judging Club/Sports) or Scribing |
John Royce | Karin Riedl (Judging Club/Sports) or Scribing | John Royce |
Steve Evans | John Royce | Steve Evans |
- | Steve Evans | - |